ŠTEFAN KISS

Obsah

Súkromie a záľuby:

O MNE A MOJEJ RODINE

HUDBA

TEXTY PIESNÍ (22)

POČÍTAČE (18)

HRY PRE NEVIDIACICH (6)

NAŠA ALOE (3)

PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)

ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)

Práca:

DIELA (6)

KÁZNE (49)

ZAMYSLENIA (109)

PRÁCE (19)

Spolu 204 článkov a 25 súborov na prevzatie

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

ENGLISH

GERMAN

ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je pondelok, 27. mája 2019 10:23

Meniny má:
na Slovensku - Iveta
v Čechách - Valdemar
vo Fínsku - Ritva
vo Francúzsku - Augustin
v Maďarsku - Hella
v Nemecku - Brun
v Poľsku - Augustyna Juliana
v Španielsku - Carolina
vo Švédsku - Blenda Beda
v Taliansku - Agostino

Myšlienka dňa

Šťastie pociťujeme, len keď ho odráža niekto iný.

Posledné články z rubriky

Čo napísali iní
·   Sme šťastní - stále viac[ 4841 čitateľov ]
·   Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou[ 3535 čitateľov ]
·   Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v[ 4061 čitateľov ]

Najbližšie audiovysielanie

Nie je naplánované

Možnosti

· Úvodná stránka
· audio
· Kontakt
· Napíšte mi
· Odporučte môj web
· RSS
· skripty

Kto je práve tu?

Momentálne je 27 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Spomienka na doc. Jána Greša


Autor: admin - Friday, 01.03. 2013 - 00:00:00


Raz sa ktorýsi moderátor spýtal Milana Lasicu, v ktorom období dejín by chcel žiť a ktorej významnej osobnosti by chcel byť súčasníkom. Milan Lasica povedal, že je spokojný s tou dobou, v ktorej žije a že mu úplne stačí, že bol súčasníkom českého herca Jana Vericha, ktorého si nadovšetko vážil. Ak by niekto položil podobnú otázku mne a mal by som určiť osobnosť, ktorú by som chcel vo svojom živote zažiť, nebolo by to ťažké rozhodovanie. Vo svojom živote som stretol niekoľko výnimočných osobností, ktoré ma veľmi oslovili svojim duchovným životom, charakterom alebo vedomosťami. Nie je náhoda, že mnohé z nich som stretol na pôde Evanjelickej bohosloveckej fakulty, kde som študoval a kde ma učili profesori zvučných mien ako Karol Gábriš, Igor Kišš, Daniel Veselý, Juraj Bándy či Ján Grešo.

Keď som prišiel na Evanjelickú bohosloveckú fakultu, neboli mi tieto mená neznáme, veď hlasy mnohých som už dôverne poznal z rozhlasových či televíznych relácií. Bol som preto poctený, že teraz sa smiem osobne stretať s týmito osobnosťami evanjelickej teológie a čerpať z ich skúseností i múdrosti, ktorú boli ochotní rozdávať svojim poslucháčom. Pán docent Grešo patril medzi nich. Učil gréčtinu a predmety, ktoré súviseli so štúdiom Novej zmluvy. Okrem toho bol výborným kazateľom a viedol seminár, venovaný príprave kázní, ktorý som tiež s veľkým nadšením navštevoval. Ale to už predbieham.

Bol som iba prvák, neskúsený a nerozhľadený v teologickom svete. Navyše úplne nevidiaci, bez možnosti vziať a študovať hebrejské či grécke texty. Bol som plne odkázaný na magnetofón a ľudí, ktorí boli ochotní mi grécke slovíčka a texty prečítať. Pán docent Grešo ako môj učiteľ však nebol k mojim problémom ľahostajný. Neraz pri príchode na prednášku zastal pri mojej lavici a spýtal sa, či mi má kto pomôcť a či si viem s gréčtinou poradiť. Vždy som povedal, že štúdium, samozrejme, zvládam. No aj tak ma potešila jeho ponuka: „Ak by si mal s niečím problém, povedz mi a sadneme si k tomu spolu“. Ku koncu prvého ročníka som sa už naozaj dostal do situácie, kedy bola gréčtina ťažká a moji spolužiaci tiež niektorým veciam nerozumeli. Obrátil som sa teda na pána docenta, využijúc jeho ponuku a on neváhal, navštívil ma zopárkrát na internáte a všetko so mnou pomaly a dôkladne prebral.

Študoval som na EBF ďalšie 4 roky a pán docent vždy stál pri mne. Ochotne mi poskytol materiál, ktorý už v 90-tych rokoch 20. storočia vlastnil vo svojom počítači. Vtedy pomaly prichádzala výpočtová technika aj medzi nevidiacich, no nebolo veľa pedagógov, ktorí by svoje knihy a poznámky k prednáškam písali na počítači. On patril medzi nich. Napriek svojmu veku bol moderný a pokrokový. Udivoval ma svojim prehľadom nielen v teológii a cudzích jazykoch, ale aj vo svete techniky. Pre mňa to bolo výhodné, pretože som vždy mal relatívne jednoduchý prístup k učebným textom. Nečudo, že pri písaní diplomovej práce som si práve jeho zvolil za konzultanta. Svoju prácu som mu prinášal na diskete, on ju vždy prezrel a skorigoval, no venoval čas aj osobným rozhovorom so mnou.

Poviete si, čo je na tom zvláštne? Robil svoju prácu ako každý iný vysokoškolský pedagóg. A predsa to nebolo tak. Doc. Ján Grešo mal mimoriadne láskavý prístup ku všetkým svojim študentom i kolegom. Vedel múdro prehovoriť, ale aj zabaviť. Vtipy patrili neodmysliteľne k jeho slovnému prejavu a nejeden sme si vypočuli aj v kázni. Bol rozhľadený vo svete teológie a mimoriadne zdatný v cudzích jazykoch. Neraz sa na prednáške stalo, že nám prečítal prednášku niektorého svetového teológa  a my sme až po prednáške zistili, že držal v rukách cudzojazyčný text a „za pochodu“ nám ho prekladal z nemčiny, angličtiny alebo francúzštiny.

Využíval každú voľnú chvíľku na štúdium. vždy nám ako študentom hovorieval: „Viete koľko slovíčok z gréčtiny si môžete zopakovať cestou do školy? Alebo koľko kníh prečítať v električke?“ Neraz sme si z jeho úst vypočuli zamyslenia o tom, ako málo dokážeme my – ľudia – využívať čas a on sám bol príkladom efektívneho využívania času, pretože každý voľný okamih venoval čítaniu alebo premýšľaniu.

No čo robilo doc. Greša takým mimoriadnym bola jeho skromnosť. Neraz som mu vyslovil svoj obdiv, ale vždy ma odbil so smiechom „aaale choď“ alebo „vidím že humor ťa neopúšťa“. Ba práve naopak – on – môj učiteľ, skladal často poklony mne. Na homiletickom seminári pochválil moju kázeň a povedal, že by sám lepšie nenapísal kázeň na daný text; po službách Božích mi skladal poklony pre moju hru na organe; na teologickej konferencii mi vyjadroval obdiv nad tým, že sa ako nevidiaci snažím pracovať v cirkvi a šíriť posolstvo evanjelia. Vždy som bol v takýchto chvíľach v rozpakoch a to nie len pre moju vlastnú skromnosť, pretože si sám o sebe nič moc nenamýšľam, ale najmä preto, že človek s veľkým Č, človek veľkého formátu, človek, ktorého som si sám nesmierne vážil, sa takto skláňal predo mnou.

Nebol som členom jeho rodiny, ani blízkym priateľom, s ktorým by sa denno-denne stretal. No bol som jeho žiakom – študentom teológie, pre ktorého bol veľkým vzorom. To stačilo na to, aby ma zasiahla správa o jeho smrti, ktorej podľahol v nedeľu 17. marca 2013 – deň po mojich narodeninách.

Týmto zamyslením som si chcel na môjho profesora s láskou spomenúť, no chcel som mu aj teraz, keď sa už – ako verím – raduje v nebeskom kráľovstve, vyznať svoj obdiv a úctu, ktorá jeho odchodom z tejto časnosti neskončila. Jeho stopa je nezmazateľne vtlačená do môjho života, do mojej duchovnej služby a do mojich kázní, ku ktorým ma práve on vyučoval. Jeho vzor, nielen ako kazateľa a učiteľa, ale najmä ako človeka, bude predo mnou vždy živý a ja ďakujem Pánu Bohu, že nášmu hriešnemu svetu daroval takého človeka, učiteľa a kňaza, a že som ja mal tú možnosť ho v živote stretnúť a učiť sa od neho. Bože, buď Ti vďaka a vy – pán docent, odpočívajte v pokoji.

„Jeden muž si otvoril obchod a na priečelie napísal: „Bubny, trúbky, pušky“. Šiel okolo nejaký človek a zadivil sa nad tým nápisom. Vošiel teda do obchodu a spýtal sa majiteľa: „Vy tu naozaj predávate bubny, trúbky a pušky?“ „Áno,“ - hovorí majiteľ - „každý druhý deň príde nejaký človek a kúpi si bubon alebo trúbku. A každý druhý deň príde nejaký jeho sused a kúpi si pušku.““ (Ján Grešo)


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Som hrdý, že som evanjelik
Čoho je viac
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory
Bohaté plány

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd