ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je nedeľa, 19. septembra 2021 09:52

Meniny má:
na Slovensku - Konštantín
v Čechách - Zita
vo Fínsku - Reija
vo Francúzsku - Emilie
v Maďarsku - Vilhelmina
v Nemecku - Wilhelmine Theodor Igor Albert Bertold Januarius
v Poľsku - Januarego Konstancji
v Španielsku - Nilo
vo Švédsku - Frederika Carita
v Taliansku - Gennaro

Myšlienka dňa

Poézii sa človek neoddáva, on sa jej obetuje.

Posledné články z rubriky

Čo napísali iní
·   Sme šťastní - stále viac[ 5749 čitateľov ]
·   Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou[ 4484 čitateľov ]
·   Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v[ 5004 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 16 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Hriech zasahuje každého


Autor: admin - Nedea, 01.05. 2011 - 09:00:00
Rímskym 5,12-13

„Preto ako skrze jedného človeka hriech prišiel na svet a skrze hriech smrť - tak smrť prišla na všetkých ľudí, pretože všetci zhrešili. Až do zákona bol totiž hriech na svete, hriech sa však nepočíta, keď nie je zákon.“ (Rímskym 5,12-13)

Bratia a sestry v Pánu!

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o rasizme. Hromadne sa rasizmus odmieta ako neoprávnená predpojatosť voči ľuďom inej farby pleti, iného náboženstva či pôvodu a odmieta sa aj ich odsudzovanie len na základe týchto vlastností. Ak teda hľadíme krivým okom na človeka tmavšej pleti bez rukolapného dôkazu o jeho zlom úmysle voči nám, sme rasisti. Ale my nimi nie sme. Ako kresťania predsa odmietame myšlienku, že by sme niekomu mohli uprieť právo na slobodu či život. A predsa – ak sa neskoro večer vraciame domov tmavou uličkou a vidíme oproti sebe kráčať človeka tmavšej pleti, alebo nebodaj skupinu takýchto spoluobčanov, predsa nám naskočí husia koža. Vtedy sa voľky-nevoľky stávame rasistami, pretože týchto ľudí začíname podozrievať z niečoho nekalého, vidíme v nich možných nepriateľov, reálnu hrozbu a boli by sme radšej niekde inde alebo – ešte lepšie – aby boli niekde inde oni. My predsa len ideme domov. Hľa, ako málo stačí k tomu, aby sme sa z ľudomilov, ktorými sme v teple svojej obývačky zmenili na rasistov, stojacich v tmavej uličke.

Tak málo stačí k tomu, aby sme sa dopustili hriechu. Hriech prichádza v mnohých podobách a často bez toho, že by sme si to uvedomovali. Hrešíme, ak sa výsmešne či pohŕdavo dívame na suseda, ktorý pred panelákom nevie naštartovať auto a my s pocitom uspokojenia sadáme do toho svojho, ktoré hladko po jedinom otočení kľúčika začne vrčať a my pritlačíme pedál a elegantne vycúvame z parkoviska. Hrešíme, ak sa žiadostivo dívame na mladú kolegynku v úrade. Hrešíme, ak zvyšujeme hlas na manžela/manželku alebo brata. Je to hriech, aj keď to ospravedlňujeme rozprávaním o veľkom strese a napätí. Hrešíme, ak plným priehrštím prijímame Božiu milosť a ignorujeme Božie pozvania do spoločenstva, k čítaniu Biblie alebo k modlitbe. Hrešíme, ak postávame s kolegami na chodbe a ohovárame toho, ktorý má práve dovolenku.

Je nespočetne mnoho spôsobov ako hrešiť. Hriech pritom prichádza v nevinných podobách, takže si jeho prítomnosť ani neuvedomujeme. Ale je tu a prichádza ku každému. To konštatuje aj dnešné slovo Božie. „Hriech prišiel na všetkých ľudí“.

Človek dnes nechce počúvať o tom, že je hriešny. Veď dnešná emancipovaná doba nám vtláča do mysle myšlienku, že sme „pánmi“, „majstrami sveta“, od všetkého nezávislí, nadovšetko samostatní, výkonní a stopercentní. Do tejto predstavy hriech nezapadá. Čo na tom že je to predstava falošná? Televízna obrazovka už neukáže, že ľudia, ktorí sa tvária samostatne, nezávisle a stopercentne ukrývajú v srdci hriech. Tak sú stopercentní len v ľudských očiach, lebo tie nevidia do srdca. Ale v očiach Boha sú všetci hriešni. A to z dvoch dôvodov:

1. narodili sa na zemi – patria k ľudskému rodu – sú potomkami Adama, ktorý zhrešil. To je samo o sebe v Božích očiach dôvod na odpor. Bohu je hriech odporný. Adam bol milý Bohu, lebo bol svätý ako Boh. Keď však zhrešil, Boh ho vyhnal od svojej tváre a nechcel ho ani vidieť. Stal sa mu ošklivým a rovnako tak všetko jeho potomstvo. A to sme aj my. My sme to hriešne Adamovo Bohu odporné potomstvo. Skrze Adama prišiel hriech, jeho poškvrna prenáša sa na všetkých nás. Tak ako odsúdime človeka tmavšej pleti pre farbu jeho kože, odsúdi aj nás Boh za hriech, ktorý sme zdedili už tým, že sme sa narodili ako ľudia. Je to kruté? Nespravodlivé? Obviníme Boha z rasizmu? Nie, pretože Boh sa nechce dívať na hriech, ale ani nás nechce pre samotný hriech zahubiť. Robí všetko preto, aby nás mohol hriechu zbaviť, od našej vrodenej hriešnosti omilostiť. Deje sa to v krste svätom. Tá svätá voda má moc zmazať z nás pečať Adamovej hriešnosti, ktorú na nás vidí Boh. Ostaneme ľuďmi, ostaneme hriešni pre svoju náklonnosť ku zlému, budeme robiť mnoho zlého, ale samotná naša príslušnosť k Adamovi už nebude v očiach Božích príčinou pre naše odsúdenie.

2. konajú skutky, ktoré sa protivia Bohu. Tam kde nieto zákona, nieto ani prehrešku voči nemu. Avšak nám bol zákon daný už v časoch Mojžiša a ten hovorí veľmi stručne ale jasne o tom, čo je milé Bohu. Prvoradým cieľom pritom stále je zachovanie svätosti pre človeka. Každý priestupok voči zákonu poškvrňuje ľudské srdce a to je ľudským činom nezmazateľné. Každý kto neuznáva Boha ako jediného a zvrchovaného Pána, kto hreší Jeho menom, kto si v nedeľu nectí Boha, kto si neváži rodičov, kto telesne či duševne ubližuje iným, kto žiadostivo hľadí na cudzie ženy či mužov, kto si privlastňuje niečo za čo nezaplatil, kto ohovára iného, kto intriguje s cieľom prísť k cudziemu majetku – hreší. Tým si stále viac a viac popudzuje Boha proti sebe, čo si celé roky nemusí ani uvedomovať. Ako nádor, ktorý bez nášho vedomia rastie v našom tele až kým nás náhle a nečakane nezničí, rastie aj náš hriech, neošetrený, zhubný, až kým jedného dňa neprepukne Boží hnev voči nám a nezničí nás. Je to kruté? Nespravodlivé? Obviníme Boha z necitlivosti? Nie. Je to naša vina, pretože sme Bohu predkladali pred oči stále viac hriechu. Boh sa nechce dívať na náš hriech, ale nechce nás preň ani zahubiť. Preto robí všetko preto, aby nás hriechu zbavil  a omilostil nás od neho. Deje sa to pri Večeri Pánovej, kde nás Kristova krv obmýva tak účinne, ako nič na svete. Jedine ona je ten spoľahlivý prostriedok, ktorý nás dokáže zbaviť hriechu. Pôsobí však iba tam, kde srdce chce byť zbavené hriechu, kde ľudská duša volá po očistení a kde si človek svoju hriešnosť uvedomuje.

Kto z nás môže povedať, že ho hriech nezasahuje? Kto z nás by si trúfol zaprieť svoj ľudský „adamovský“ pôvod alebo tvrdiť, že nič z toho, čo zákon zakazuje, nerobí? Predstava bezhriešneho života, ktorú sme doteraz o sebe mali sa nezadržateľne rozpadá a stráca sa v chmúrnej realite, v ktorej desivo znie hlas Božieho zákona. Ten nás obviňuje. Kruto a neľútostne. A my, hoci nechceme, musíme sa poddať a priznať, že sme hriešni. Nie sme o nič lepší ako náš brat, sestra, svokra, ktorých tak často kritizujeme. Nie sme o nič lepší ako ten, koho sme včera ohovárali.
Ba práve naopak, našim ohováraním sme prirobili ďalší fľak na svojom srdci.

 Hriech zasiahol každého – to je kruté ale pravdivé zhodnotenie o stave sveta ako ho vidí Boh. Netreba k tomu dlhé správy a prehľadné štatistiky. Netreba podrobné referáty a výpočty. Prítomnosť hriechu je všade a my nie sme výnimkou. Jedine Boh má moc na tom niečo zmeniť, ak to my sami chceme. Preto ani toto konštatovanie o alarmujúcom stave sveta nie je bez nádeje. Tá je však len v Bohu a nemá ju preto ten, kto naďalej zotrváva v klamnej ilúzii, že je nezávislý, samostatný, 100percentný a Boha nepotrebuje. Kiež nás Pán Boh od takých slov uchráni a dá nám pokoru, aby sme svoju hriešnosť predkladali pred Boha s prosbou, aby ju zničil. Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

V trvalom spojení
Dobrý dar
Čo znamená nasledovať Ježiša Krista?
Načo nám je viera
Ako obnovuje Boh
Vypočutá prosba
V čom je Ježišovo utrpenie iné?
Misijná stratégia

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd