ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je sobota, 25. júna 2022 15:31

Meniny má:
na Slovensku - Olívia Tadeáš
v Čechách - Ivan
vo Fínsku - Uuno
vo Francúzsku - Aliénor Eléonore Prosper Salomon
v Maďarsku - Vilmos
v Nemecku - Eleonore Prosper Dorothea
v Poľsku - Lucji Wilhelma
v Španielsku - Salomón Guillermo
vo Švédsku - David Salomon
v Taliansku - Guglielmo

Myšlienka dňa

Človek je celkom a vždy vnútorne slobodný, keď chce.

Posledné články z rubriky

Kázne
·   V trvalom spojení[ 1756 čitateľov ]
·   Dobrý dar[ 1320 čitateľov ]
·   Čo znamená nasledovať Ježiša Krista?[ 1275 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 25 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Čoho je viac


Autor: admin - Sobota, 01.02. 2014 - 00:00:00


Každému z nás sa už stalo, že nás na ulici pristavila dvojica s krabičkou v ruke a pýtala príspevok na taký či onaký humánny účel, alebo sme v televízii či rozhlase naďabili na charitatívny program, ktorý nás vyzýval, aby sme SMS-kou prispeli na liečbu chorých, na deti z domova, na výskum zlej choroby, alebo čokoľvek iné. Tí "mäkší a citlivejší" podľahnú a prispejú menšou sumou, tí "drsnejší" to odmietnu a povedia, že svoj ťažko nadobudnutý majetok nebudú len tak nadarmo rozhadzovať. Výsledkom charitatívnej zbierky je vždy nejaká suma, za ktorú obdarovaní ďakujú a celé sa to nezaobíde bez dojímavých scén, kedy na obrazovkách sledujeme dakedy až extrémne, emóciami nabité scény, v ktorých obdarovaní plačú a ďakujú všetkým, ktorí im prispeli, cítiac sa možno až nepríjemne, že museli pre svoj neraz skromný cieľ siahnuť do vrecka iným. A štedrí darcovia? Buď sa rozcitlivejú spolu s obdarovanými, alebo si v duchu pohladia ego vedomím, že urobili niečo dobré.

No neraz sme svedkami aj inej situácie – navonok úplne rovnakej, no inak prezentovanej a inak vnímanej. Mám na mysli tú chvíľu, kedy nás moderátor z obrazovky vyzve: "Pošli SMS v hodnote XY € a vyhraj". Cena takejto SMS je často omnoho vyššia ako cena SMS na charitu, no predsa sa nájde toľko ochotných "posielačov", že sa všetci dokopy "vyzbierajú" na honosnú výhru, ktorú potom zhrabne jeden. A ten veru neďakuje so slzami v očiach všetkým tým, ktorí mu na ňu prispeli a necíti sa ani trochu nepríjemne, ale teší sa a rozpráva o tom, ako "vyzbierané" peniaze minie.

Nedávno som si akosi viac uvedomil podobnosť týchto dvoch situácií a to ma prinútilo položiť si otázku: prečo je to tak? Prečo ak sa zbiera na charitatívny účel, musí sa brnkať na city, dojímať bolestivými príbehmi a napokon sa nadosmrti cítiť zaviazaný a v prípade hry robí každý to isté úplne dobrovoľne? Prišiel som k záveru, že rozdiel je asi v motivácii. Kým z toho prvého nevykúka šanca niečo získať, to druhé dáva nádej zbohatnúť. Tá sa síce naplní, ale iba jednému z tisícov, takže reálna šanca nadobudnutia majetku takouto cestou je takmer nulová. No vychádza mi, že práve tá vidina vlastného zisku premieňa motiváciu nášho konania. Ak ju nemáme pred očami, dávame ťažko a len vtedy, ak nás niečo dojme. Ak ju máme, dávame radi a aj viac ako minimum.

Charita a solidárnosť by pritom mali byť úplnou samozrejmosťou. Nevravím, že by sme všetci mali rozdať čo máme, no možno by sa nikomu z nás nič nestalo, ak by sme SMS-ku na dobročinný účel poslali s rovnakou samozrejmosťou, s akou posielame SMS do súťaže – bez sebaobdivu za naše prosociálne cítenie, či bez túžby počúvať dojímavé a slzavé ďakovania. Možno ak by sme vzali ako samozrejmosť, že ten, kto má viac, sa podelí s tým kto má menej, bol by aj náš svet spravodlivejší.

Pred časom zaznela v správach informácia o významnej ekonomickej konferencii, ktorá chcela riešiť problematiku nespravodlivého prerozdelenia majetku vo svete. Vraj iba určité mizivé percento ľudí vlastní majetok, z ktorého by mohlo žiť niekoľko miliónov ľudí po celý rok. Nie je to spravodlivé, no ani to spravodlivé nebude, kým tí majetní budú chcieť stále viac.

Ktosi raz vyslovil múdru vetu: ľudská chamtivosť nepozná strop. A je to pravda. Človek chce stále viac a pre mnohých neexistuje reálny okamih, v ktorom by si povedali: Dosť, mne už stačí. Určite aj takí ľudia sú, no je ich málo, sú to ľudia s veľkým Č a možno práve oni pomáhajú svojim prístupom vyrovnávať sociálnu nespravodlivosť vo svete.

Ja sám som niekoľkokrát v živote hmotnou či finančnou pomocou podporil ľudí v núdzi, no nikdy som to neoľutoval. Božie cesty sú nevyspytateľné a neraz sa mi v živote potvrdila skutočnosť, že ak niekomu niečo zo srdca dáme, vráti sa nám to dvojnásobne. Tak ten, kto dáva, nikdy nemá nedostatok a ten, kto má srdce otvorené charite a dobročinnosti je požehnaný.

Možno by bol viac požehnaný celý náš svet a naša doba, ak by sme boli ochotní dávať a dávanie považovať za samozrejmosť. Práve oné SMS-kové súťaže ma utvrdzujú v presvedčení, že mnohí ľudia stále vedia dávať. Problém teda nebude v hmotnom nedostatku, ale v motivácii. Čoho je teda v našom srdci viac? Dobročinnosti či chamtivosti?


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Zamyslenia

Fikcia o koronavíruse
Som hrdý, že som evanjelik
Kedy budú Vianoce
Obraz Boha
Absolútna dôvera
Priateľ ako dar
Aké máme vzory

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd