ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 30. novembra 2021 13:36

Meniny má:
na Slovensku - Ondrej Andrej
v Čechách - Ondřej
vo Fínsku - Antero Antti Atte
vo Francúzsku - André Tugdual
v Maďarsku - Andor András
v Nemecku - Andreas
v Poľsku - Maury Andrzeja
v Španielsku - Andrés
vo Švédsku - Anders Andreas
v Taliansku - Andrea

Myšlienka dňa

Ten druhí> je nevyhnutným prostredníkom medzi mnou a mnou samým.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4226 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4140 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 3890 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 25 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Vieromer


Autor: admin - Utorok, 18.12. 2018 - 14:00:00
Homília na text Jakub 2, 14-18

            „Čo je platné, bratia moji, keď niekto povie, že má vieru, ale nemá skutky? Či ho (takáto) viera môže spasiť? Ak brat alebo sestra nemá odev a nedostáva sa im denný pokrm, a niekto z vás im povie: Choďte v pokoji, zohrejte a najedzte sa! ale nedáte im, čo potrebujú pre telo, čo je to platné? Tak aj viera, ak nemá skutkov, je sama osebe mŕtva. Ale povie niekto: Ty máš vieru a ja mám skutky! Ukáž mi svoju vieru bez skutkov! Ja ti zo svojich skutkov ukážem vieru.“ (Jk 2, 14-18)

 

V dnešnej technickej dobe máme už mnoho prístrojov na meranie veličín, ktoré naši dávni či nedávni predkovia odmerať nevedeli. Teplomerom odmeriame teplotu, barometrom tlak vzduchu, váhou svoju hmotnosť, tlakomerom krvný tlak, glukometrom hladinu cukru v krvi. Siahame po týchto pomocníkoch takmer denne a neraz sa pri meraní veru aj prekvapíme, pretože sami vôbec necítime, že máme zvýšený krvný tlak, hladinu cukru, alebo že nám opäť kilo pribudlo. Tak vidíme, že náš subjektívny odhad je často iný, než je skutočnosť sama.

Nemáme však žiadny prístroj na meranie sily našej viery a tak aj tu máme často pocit, že je úplne v poriadku. Sme spokojní sami so sebou, presvedčení, že svojím rozumom či pocitom zo seba, vieme najlepšie odhadnúť "stav" našej viery.

A predsa nám Písmo hovorí o spôsobe, akým možno "odmerať" vieru. Sú to skutky, ktoré veriaci človek robí. Podľa apoštola Jakuba sú ony takým prirodzeným prejavom viery, ako je horúčka, slabosť či bolesť prejavom choroby. Ak nám naše dieťa ráno povie, že je choré, no nemá teplotu, necíti sa zle a nič ho nebolí, je to podozrivé a o jeho chorobe pochybujeme. Rovnako tak Jakub pochybuje o viere ľudí, ktorí nekonajú dobré skutky, ba označuje ju za mŕtvu.

Ak sa teda pozrieme na skutky človeka, zborového spoločenstva či cirkvi, vidíme aj silu viery onoho človeka, spoločenstva či cirkvi. Nie nadarmo napísal apoštol v Žid 13,7, aby sme napodobňovali vieru tých, ktorých ovocie viery bolo dobré. A tým ovocím sú práve skutky.

Dobré skutky, konané bez vypočítavosti, spontánne s úmyslom urobiť dobrú vec, pomôcť, prispieť, zapojiť sa, sa stávajú ukazovateľom sily viery človeka - "vieromerom", ktorý môže svietiť na zeleno, ak život človeka prináša dobré ovocie, v podobe požehnanej práce, ľudí, ktorí o ňom môžu povedať niečo dobré, tých, ktorých potešil alebo im nejako pomohol, aj keď ho to stálo čas a možno aj peniaze. "Vieromer" však môže aj výstražne červeno blikať, ak sú ovocím života človeka hádky, rozbroje v rodine, v zbore, v cirkvi, na pracovisku, zlé spomienky priateľov či blízkych alebo slzy tých, ktorým ublížil.

Ako svieti ten náš "vieromer"? Možno zostaneme spokojní, ak si odpovieme sami podľa svojho úsudku. Skúsme však pouvažovať nad tým, ako by na túto otázku odpovedali ľudia okolo nás, alebo sa ich na to priamo spýtajme. Amen.

 

Nebeský Bože, ďakujeme Ti za dar viery. Prosíme, pomôž nám svojím Svätým Duchom, aby naša viera rástla a prinášala ovocie dobrých skutkov. Kiež sa tak staneme dobrou úrodnou pôdou pre Tvoje slovo a svojím životom prinesieme svedectvo o Tebe. Amen.


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Kázne

V trvalom spojení
Dobrý dar
Čo znamená nasledovať Ježiša Krista?
Načo nám je viera
Ako obnovuje Boh
Vypočutá prosba
V čom je Ježišovo utrpenie iné?
Misijná stratégia

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasov: 1

Veľmi dobrý

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd