ŠTEFAN KISS

Obsah

· Úvodná stránka

Súkromie a záľuby:

· O MNE A MOJEJ RODINE
· HUDBA
· TEXTY PIESNÍ (22)
· POČÍTAČE (19)
· HRY PRE NEVIDIACICH (6)
· NAŠA ALOE (3)
· PRÍBEHY ZO ŽIVOTA (9)
· ČO O MNE NAPÍSALI INÍ (12)
· KONTAKT

Práca:

· AUDIOARCHÍV
· DIELA (11)
· KÁZNE (60)
· ZAMYSLENIA (110)
· PRÁCE (19)

Spolu 216 článkov a 25 súborov na prevzatie

Súkromné kanály:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Kanály Kissoft:

· FACEBOOK
· YOUTUBE

Rastisoft

Vstúpte do podstránky, ktorú pod značkou Rastisoftslabs spravuje môj syn Rastislav.

Iné jazyky:

· ENGLISH
GERMAN
ITALIAN

O dnešnom dni

Dnes je utorok, 30. novembra 2021 13:29

Meniny má:
na Slovensku - Ondrej Andrej
v Čechách - Ondřej
vo Fínsku - Antero Antti Atte
vo Francúzsku - André Tugdual
v Maďarsku - Andor András
v Nemecku - Andreas
v Poľsku - Maury Andrzeja
v Španielsku - Andrés
vo Švédsku - Anders Andreas
v Taliansku - Andrea

Myšlienka dňa

Láska silnie z podvýživy a umiera na presýtenosť.

Posledné články z rubriky

Anglické texty
·   Mississippi[ 4226 čitateľov ]
·   Thank you for the music[ 4140 čitateľov ]
·   The winner takes it all[ 3890 čitateľov ]

Kto je práve tu?

Momentálne je 24 návštevníkov

VyhľadávaniePokročilé vyhľadávanie

Nevzdali sa


Autor: admin - Pondelok, 14.07. 2008 - 16:14:24
Marcela Fuknová - Život 2.1.2006

RASTÍK KISS (3) má na pravom očku dvanásť dioptrií, ľavým nevidí vôbec. Napriek tomu však rozoznáva hračky, kreslí si, môže skákať a behať. Jeho otec považuje boj o Rasťov zrak za najťažšie obdobie svojho života. Sám totiž už dlhé roky žije v tme.

Evanjelický kňaz Štefan Kiss nevidí od svojich pätnástich rokov. Odmalička bol silne krátkozraký a nikto mu nepovedal, že sa nesmie namáhať a nosiť ťažké veci. Deväťročný pomáhal otcovi nosiť tehly a zo dňa na deň prestal vidieť na jedno oko. „Odlúpila sa mi z neho sietnica, pri silnej krátkozrakosti to hrozí," spomína Štefan. Snehová guľa, ktorú mu hodil spolužiak do tváre o dva roky neskôr, spôsobila odlúpenie sietnice aj z druhého oka. „Operovali ma štyrikrát A nepodarilo sa to. Preto som sa tak veľmi bál, keď išiel Rastík na operáciu. Vedel som totiž, že to vôbec nemusí vyjsť, sám som to zažil," hovorí Štefan s vážnou tvárou, hoci inak sa stále usmieva. Malý Rastík behá po byte a nevie, že jeho rodičia rozprávajú o veľkej bolesti, ktorú zažili, keď im lekári povedali, že ich synovi možno zachránia dvadsať percent zraku. Čiperný a výrečný chlapček ani netuší, že od života v úplnej tme ho delili len milimetre. Silvia a Štefan Kissovci dnes svorne tvrdia: To, že Rastík vidí, je zázrak.

Chmúrne predpovede

Keď Silvia čakala Rastíka, nemala vážne obavy. So Štefanom už mali doma zdravú a krásnu dcérku Radku a všetky testy naznačovali, že bábätko je v poriadku. Keď sa však Rastík 15. marca 2002 narodil, lekári ich šokovali chmúrnymi predpoveďami. Chlapček mal rázštep mäkkého podnebia a vážne problémy s pečeňou. „Celý rok musel jesť lieky a neurológ navyše vyhlásil, že je hypotonický a predpísal mu injekcie,“ spomína Silvia na ťažké obdobie. Do nevýslovnej únavy sa miešal strach. Mozaika sa postupne skladala a lekári potvrdili, že Rastík má Pier Robinov syndróm. Sprevádzajú ho poruchy zraku, sluchu, pečene, mentálne poruchy a rázštepy. Silvia bola šokovaná, keď sa dozvedela príčinu trápenia svojho syna - pravdepodobne to bol následok rubeoly, ktorú prekonala v tehotenstve! „Môj ročník ešte nebol očkovaný. Nemala som žiadne príznaky. Mrzí ma, že by bolo stačilo jedno preventívne vyšetrenie protilátok a zrejme sa to nemuselo stať," hovorí Rastíkova mama. „Ako malý rástol, stále som tŕpla, či sa niečo ďalšie z príznakov neprejaví," spomína na mesiace obáv. Keď Rastíkovi úspešne operovali rázštep, všimla si, že jedna zrenička mu nereaguje na svetlo tak, ako by mala. „Očná lekárka len zalomila rukami. Pýtala sa, prečo ju k nemu nezavolali už z novorodeneckého oddelenia, veď chodí aj k oveľa ľahším prípadom," dopĺňa Štefan manželku. Na vyšetrení Kissovcom povedali, že Rastíkovi sa sietnica z jedného očka už odlúpila. V čase, keď to spozorovali, sa s tým už nedalo nič robiť. Jedným očkom Rastík teda rozoznával už iba svetlo, tmu a tiene. Lekári ich však varovali, že to isté sa môže stať aj s druhým očkom a Rastík prestane vidieť úplne. „Niektorí boli takí necitliví, že nám otvorene povedali, čo nás vraj napadlo mať dieťa," spomína Silvia. Slepý otec bude mať slepého syna - to je predsa jasné. Oboch ich takéto tvrdenia zraňovali. Už pred svadbou si totiž zisťovali, či Štefanova diagnóza nie je dedičná. Nie je. A jeho slepotu vlastne zapríčinil úraz. Rastík však len o vlások unikol rovnakému osudu.

Koniec a začiatok

Nasledujúce mesiace boli pre Kissovcov ťažké. Už vedeli, že Rastík vidí iba na jedno oko, ale tŕpli, aby neprišiel o zrak úplne. Báli sa pri každom páde a údere. Dieťa, ktoré sa práve učí chodiť, však veľmi ťažko ustriehnuť. Dávali naňho veľký pozor, stále ho pozorovali, či vidí. Aj tak však prišiel 1. apríl 2004 - a Rastík z večera do rána nevidel už vôbec nič. „Išiel práve raňajkovať mlieko s piškótami. Manželka mu dala do ruky lyžičku, ale Rastík si nevedel trafiť do úst. Keď sme ho pustili od stola, natiahol ruky pred seba a narážal do vecí. Keď sme naňho volali, nepozeral sa nám do tváre," opisuje Štefan najhoršie chvíle minulého roku. Kissovci okamžite zobrali Rastíka k doktorovi Kuběnovi do Zlína, ku ktorému Štefan chodil už roky. Ten potvrdil, že s Rastíkovou sietnicou sa niečo stalo a potrebuje vyšetrenie v narkóze. Zariadil aj to, aby mu ho urobili v pražskej detskej nemocnici v Motole. Tam chlapčeka prijali už o dva dni. Docentka Dotřelová Kissovcom potvrdila, že ide o odštiepenie sietnice a treba ihneď operovať. Pripravovala ich však na to, že mu môžu zachrániť maximálne dvadsať percent zraku. „Všetci tam boli neskutočne milí. Mohol som byť s manželkou a synom, kedy som chcel, býval som v areáli nemocnice. A každý, kto vošiel do izby, nám hovoril: Nebojte sa, to bude dobré," usmieva sa Štefan. Pani docentka hneď po skončení operačného dňa prišla za Kissovcami, aby im vysvetlila, čo presne robila. Obaja sa počas celej operácie modlili a prosili o svetlo pre svoje dieťa. Nič iné im neostávalo.

Znovuobjavený svet

Ešte pár dní sa vstrebávala tekutina medzi sietnicou a pozadím oka. „Bol som nervózny, lebo podobne to bolo u mňa. A nevyšlo to..." hovorí Štefan. Predstava, že aj jeho syn by vyrastal v tme, bola príliš krutá... Keď však prišiel do nemocnice vo štvrtok ráno, Rastík už stál na chodbe. Zbadal otca, usmial sa - a rozbehol sa k nemu. „Objímal ma a kričal, ocko, ocko. Potom sme ho vzali do herne. Poznával hračky, chytal ich do rúk, rozoznával v knižke obrázky," spomína Silvia na chvíle, ktoré im vohnali do očí slzy. Výsledok ďalších vyšetrení potvrdil zázrak. Sietnica sadla presne späť na pôvodné miesto, nezjazvila sa, ani nepoškodila. Pražským lekárom sa podarilo niečo, čo sami nečakali. Niečo neuveriteľné.

Rastík na očko vidí ako predtým a už naň vidieť bude. „Keď sme sa viezli domov z Prahy, celú cestu vyhliadal z okna. Keď si pomyslím, že cestou tam nevidel stromy, domy, ľudí... Len sedel a hľadel do tmy," hovorí Rasťova mama.

Puto lásky

Doma ich čakala ďalšia dojímavá chvíľa. Radka nechcela byť bez bračeka, ani keď bol v Prahe. Malé dievčatko si rýchlo uvedomilo, že ocko nevidí, a úzkostne vnímalo, že Rastíkovi hrozí to isté. „Spala u krstnej mamy a tá nám povedala, že spávala s jeho fotkou a každý večer ju vypusinkovala. Keď sa deti stretli, vykríkli svoje mená a padli si do náručia. Dobrých päť minút na seba volali, pevne sa držali, tešili sa, že sú spolu. A Rastík mohol Radku znovu vidieť," usmieva sa Silvia. Jej deti spája silné puto súrodeneckej lásky. Radka je momentálne hanblivejšia, Rastík je naopak veľmi spoločenský. Zvedavo sa pozeral na každú fotku v digitálnom fotoaparáte a tešil sa zo záznamov svojich grimás. Zázrak, ktorý sa stal v jeho živote, má tisíc každodenných nádherných podôb. Keď Silvia synčekovi ponúkla maľovanku, spýtala sa: „Rastík, akú si na toto vezmeš pastelku?" Chlapček sa rozhodol okamžite: „Červenú." A neomylne po nej siahol.

MARCELA FUKNOVÁ (Život 2.1.2006)


  Zdielaj na FaceBooku

·

 Ďalšie články od autora:Čo napísali iní

Sme šťastní - stále viac
Štvorročného Rastíka zachránili pred slepotou
Rastíkovi hrozila slepota - Otec nevidí, synovi zachránili pražskí lekári zrak v
Dvojitý boj so životom v tme
Rozhovor s tajomníkom GBÚ pre detské besiedky Štefanom Kissom
Žijem v krásnej tme
Rozhovor s nevidiacim ev. kaplánom

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

ŠTEFAN KISS
Všetky texty, príbehy, zamyslenia, kázne, práce, preklady či programy, publikované na tejto stránke sú mojim duševným vlastníctvom, preto ich ďalšie šírenie alebo publikovanie je možné len s uvedením môjho mena ako autora alebo tohto webu ako zdroja!!!
Ste návštevníkom číslo
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. Všetky práva vyhradené.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd